Matematički ožujak
Autor: Nelija Lučić-Lavčević, 22. 3. 2022.

Ove godine je mjesec ožujak prepun raznih aktivnosti, pa ga s pravom možemo nazvati Matematički ožujak. Neke od tih aktivnosti smo već ostvarili a neke nas tek očekuju.

Tijekom sata matematike su učenici sedmih i osmih razreda sudjelovali u raznim aktivnostima vezanim za broj Pi. Za početak su učenici osmih razreda uz pomoć kruga i čepova, zorno pokazali kako jednostavno možemo doći do približne vrijednosti tog broja. Učenici sedmog razreda Ivo Stančić i Luka Cvitić su nam svima dali mogućnost da poslušamo kako zvuči prvih tridesetak decimala tog broja kad ga odsviraju na trubi. Uslijedilo je kviz znanja u kojem su učenici pokazali svo svoje znanje o broju Pi kao i o samom danu. Najbolji učenici su nagrađeni slatkim paketom i priznanjem, a to su bili Dina Božiković, Nikola Vidošević i Prošper Roić. Do kraja sata svaki je učenik odabrao neku aktivnost koja mu se činila najzanimljivijom. Bilo je tu osmosmjerki, Pi sudoku i ucrtavanja točaka u koordinatni sustav te njihovo spajanje.

Krajem tjedna smo opet bili u natjecateljskom duhu. Po sedmi puta se u našoj školi održalo Međunarodno matematičko natjecanje „Klokan bez granica“. Na natjecanju je sudjelovalo 60tak učenika od 2. do 8. razreda. Svi natjecatelji su dobili slatkiš i kemijsku olovku, a 10% najuspješnijih učenika Hrvatsko matematičko društvo dodatno će nagraditi malim prigodnim poklonom. Nadamo se da su naši učenici koncentrirano rješavali zadatke, te da će ih se što veći broj naći među najuspješnijima a time i nagrađenim učenicima.

Pred nama je 23.3. (četvrtak) kada ćemo obilježiti Svjetski dan matematike. Svi učenici od 6. do 8. razreda se već 10tak dana intenzivno pripremaju za kviz na kojem će sudjelovati toga dana. Natjecanje se odvija online već 15tu godinu za redom i ove godine u njemu sudjeluju učenici iz 160 zemalja svijeta.

Kako je izgledala provedba svih ovih aktivnosti, možete pogledati u nastavku.

Matematički ožujak
Autor: Nelija Lučić-Lavčević, 22. 3. 2022.

Kako je izgledala provedba svih ovih aktivnosti, možete pogledati u nastavku.