« Ožujak 2024 »

Autor: Linda Kuničić, 24. 6. 2020.

Poštovani UČENICI, poštovani UČITELJI, poštovani RODITELJI!

I ovu smo nastavnu godinu uspjeli privesti kraju. Nije bila standardna, zar ne? Pamtit ćemo je, itekako ćemo je pamtiti,  jer je ostavila  neizbrisivog traga u životima i sjećanjima svakog od nas. Vjerujem da ćemo se ove srijede osvrnuti na proteklih šest mjeseci s olakšanjem, ali ne i  mirom u srcima i zadovoljstvom. Osjećaji zbunjenosti, tjeskobe, konfuzije, neizvjesnosti-a u nekim periodima i straha ipak su ostavili prevelik trag na sve.
Pa onda, idemo zaključiti ovu godinu i poželjeti da se ne ponovi.
Idemo stati i razmisliti koliko smo "narasli" i sazrjeli u međuvremenu i čemu nas je ovo vrijeme nevolje naučilo i poučilo:-

*Naučilo nas je da smo zaboravili da je planeta Zemlja naš dom, da smo u tom domu napravili prevelik nered i da moramo početi paziti kako se prema njoj ophodimo.

* Naučili smo da su druženja i prijateljstva važnija od tableta, mobilnih telefona i  tehnologije koja se toliko brzo razvija i raste da ju ne stignemo ni pratiti. Razmislite, što vam je počelo strašno nedostajati nakon kratkog vremena? Pratila sam vas. Nisu to bili ni telefoni ni tableti već vaši PRIJATELJI........promatrala sam vas na igralištu u Vrbi , s udicom i ješkom na rivi, s loptom na igralištu, s ruksakom uz more, biciklom na Lanterni, ručnikom na plaži.... i baš ste bili sretni i svoji!

* Shvatili ste da je lakše i ljepše učiti u učionici s vašim učiteljima. No-je  li vam ikada palo na pamet koliko su oni sve ovo vrijeme bili uz vas, koliko su se trudili i pomagali? Hajde, stanite pa razmislite! Bez obzira što ste se nekad ljutili, kasnili sa zadacima, bili zbunjeni i konfuzni, vaši učitelji zaslužuju jedno veliko HVALA!

* Družili ste se više s vašim obiteljima, roditeljima i "muke po školi" odrađivali skupa. Znam da je nekad bilo teško, ali priznajte-katkad je bilo i zabavno!

* Malo ste "podebljali" i poboljšali vještine korištenja informatičke tehnologije

* Naučili ste da treba uvijek paziti na sebe i druge, starije, stare i nemoćne.

Dakle? Gotovo je! Nije nikome lako. Svi dolazimo u napast razmišljati o počinjenoj šteti po učenike.  Ja ne bih rekla da su štete velike. Što se odgoja tiče pogledajte samo koje smo svi skupa pouke izvukli iz ovih vremena, ove situacije i ovog načina učenja. Što se obrazovanja tiče- u zadanim uvjetima i  zadanom vremenu svi smo se trudili održati duh škole na najvišem mogućem nivou. Napravili smo koliko smo mogli, uspjeli smo koliko se dalo uspjeti. Na kraju krajeva, sve se da nadoknaditi. Šteta-po mom skromnom mišljenju je napravljena u svim drugim aspektima njihovih života (ne zaboravite, učenička populacija varira od dobi 6-18 godina): iz ove se godine nitko neće sjećati svog rođendana, pričesti, maturalne večeri, plesa sa simpatijom, sestrinog vjenčanja, ljetne gužve na rivi, ekskurzije, škole u prirodi...je li to jako loše? Nije. Ali neka to bude prvi i zadnji put!

DRAGI UČENICI, DRAGI UČITELJI, DRAGI RODITELJI, JOŠ JEDNOM VAM SVIMA ČESTITAM NA HRABROSTI, VOLJI I TRUDU KOJI STE ULOŽILI KAKO BI USPJEŠNO ZAVRŠILI OVU NASTAVNU GODINU.

Uživajte u uradcima koje su vam priredili naši vrijedni učenici povodom dana škole.
Pokušajte se što prije opustiti i prepustiti zasluženim praznicima i godišnjim odmorima!

Želim vam svima puno sunca, mora, druženja i dobrih vijesti sa svih strana.

Vidimo se sljedeće nastavne godine. Kakva će biti?! Predlažem da budemo optimisti!

Pazite se i dalje i budite pametni i odgovorni!

SRETNO!

Srdačno,